Top
Image Alt

Sık Sorulan Sorular

1. Kokulab yapay zekası nasıl çalışıyor?

Kokulab yapay zekası sizler için binlerce parfüm içeriği ve bu parfümlere verilen yorumlarla eğitilmiştir. Bu sayede hangi tür kokuların hangi karakterdeki kişiler tarafından sevileceği hakkında sonuç çıkarabilmektedir. Aynı zamanda bu arşiv sayesinde hangi aromaların birbiriyle uyumlu olduğunu analiz edebilmektedir.

2. Yapay zeka soruları parfüm ve kokularla alakalı görünmüyor. Yapay zeka nasıl anlıyor?

Sorular parfüm ve kokularla alakalı görünmese de aslında her soru arkasında size ait bir karakter ve yaşam şekli analizi barındırıyor. Bu sorulara verdiğiniz cevap kombinasyonu da sizi profillendiriyor.

3. Sorulara benle aynı cevapları veren başka bir kişi benle aynı parfümü elde edebilir mi?

Yapay zeka sorularımıza verdiğiniz cevaplar ile toplamda 1.741.824.000 farklı ihtimal oluşmaktadır. Ancak buna rağmen başka biri ile birebir aynı cevapları verseniz dahi parfüm tasarımı esnasında farklı tamamlayıcı ve aroma vericiler kullanıldığı için sonuç olarak çıkan ürün aynı olmayacaktır.

4. Üretilen parfüm EDC mi, EDT mi, EDP mi?

Esansiyel yağ oranı %10 ve üzeri olan kokular EDP olarak değerlendirilmektedir. Size ulaştırılacak olan parfümlerin tümü EDP statüsünde hazırlanmaktadır. Ancak şunu bilmenizde fayda var ki bir parfümün kalıcılığını ya da kalitesini etkileyen tek kıstas esansiyel yağ oranı değildir. Bu düşüncenin aksine piyasada ünlü parfümerler tarafından tasarlanan EDC statüsünde dahi çok sayıda yüksek kalıcılık ve kalitede parfümler bulunmaktadır.

5. Üretilen bu parfüm “Açık parfüm” müdür ?

Açık parfüm tabiri, bazı firmaların, çok satan seri üretim parfümlerin benzerlerini satmak için ürettikleri taklit parfümler için kullanılmaktadır. Bu anlamda kişiye özel parfüm üretimi kavramının açık parfüm ve benzeri bir kavramla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Üretilen parfüm laboratuvar aşamalarından geçen özel bir parfümdür.

6. Parfümün içeriğinde neler var?

Üst segment diye tabir edilen parfümler sadece esansiyel yağ ve alkol içeren parfümlerdir. Bazı popüler seri üretim parfümler bunun yanında su ve bazı emülgatörler de içermektedir. Kokulab parfümleri sadece esansiyel yağ ve alkol kullanılarak üretilmektedir.

7. Kullandığınız esanslar organik mi sentetik mi?

Kokulab olarak parfümlerimizi üretirken hem organik hem de sentetik esanslar kullanmaktayız. Sentetik esans; doğada bulunan kokuların benzerlerinin laboratuvarda üretilmesiyle elde edilen bileşiklerdir. Günümüzde bazı kokuların doğal olarak üretilmesine yasal olarak izin verilmemektedir. Bu nedenle bu kategorideki kokular için Kokulab olarak diğer parfüm üreticisi firmalar gibi sentetik esanslar tercih ediyoruz. Organik olarak üretilebilen tüm kokular içinse tercihimiz organik esanslar oluyor.

8. Tüm kokuyu yapay zeka oluşturuyorsa parfümerler ne yapıyor?

Kokulab yapay zekası, sorulara verdiğiniz cevaplar ile profillendirme yaparak size özel olan ve kullanımınıza uygun ana bileşenleri tespit eder. Bu ana bileşenlerin birlikte kullanılabileceği doğru formülü oluşturmak ve notalar arasındaki doğru geçişi sağlamak parfümerlerimizin görevidir. Bu anlamda kısaca parfümerlerimiz yapay zekanın oluşturduğu çıktılara son dokunuşu yapmaktadır.

9. Parfümün formülünü bana verecek misiniz?

Parfümü oluşturan bileşenler çok fazla sayıda ve farklı oranlarda olabilmektedir. Hatta bunlardan bazıları koku verme amacından çok koku geçişini sağlamak veya kalıcılığı arttırmak için kullanılır. Bu nedenle parfümünüzü sadece koklama duyunuza bırakmak için parfüm bileşenlerini özellikle sizle paylaşmamaktayız.

10. Parfümü yeniden sipariş vermek istediğimde ne yapacağım?

Sipariş verdiğiniz parfüm ile birlikte size özel bir parfüm kodu oluşturulmakta ve Kokulab arşivlerimizde formülü ile saklanmaktadır. Size özel olan bu kod siparişinizle birlikte kutusunun içinde gönderilir. Bu kodu kullanarak kendinize ait parfümünüzü tekrar sipariş verebilirsiniz.

11. Ya bana gönderilen 3 demoyu da beğenmezsem?

Tabi ki böyle bir şeyi arzu etmeyiz. Genelde de karşılaşmadığımız bir durum. Ancak buna rağmen bazı kokular koku hafızamızda güzel anılarla değil de hoş olmayan şeylerle eşleşiyor olabilir. Böyle bir durumda yalnızca kargo ücreti karşılığında (69.90 TL) farklı kokulardan oluşan ikinci bir demo setini size ulaştırıyoruz.

12. Demo parfümleri normal bir parfüm gibi günlük yaşantımda kullanabilir miyim?

Size asıl parfümünüzden önce gönderilen 3 adet demo parfüm, bütün notaların kokusunu rahatça alabilmeniz için özellikle seyretilmiş olarak üretilmektedir. Bu nedenle kalıcılıkları asıl parfümünüze göre çok çok azdır. Demoların en doğru kullanımı, bileğinizin iç tarafına 1 veya 2 püskürtme uyguladıktan sonra 10-15 dakika içerisinde oturan kokuyu test etmeniz şeklindedir.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.